Prawnik w służbie obywateli

Bycie prawnikiem z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Oczywiście każdy zawód ma swoje plusy i minusy. Jednak w przypadku prawników, mamy do czynienia z dodatkowym obciążeniem, ponieważ na swoich barkach niosą oni odpowiedzialność za stanie na straży praw obywateli, którzy bardzo często nie potrafią samodzielnie bronić się przed niesprawiedliwością.

W życiu człowieka zdarzają się bardzo różne sytuacje, które wiążą się z trudną sytuacją prawną. Ktoś został oszukany, ktoś wykorzystany. Inny nieumyślnie wyrządził krzywdę, za którą ma odpowiedzieć i boi się, że kara nie będzie adekwatna do czynu. I właśnie wtedy do gry wchodzi prawnik. Osoba, która dziedzinę prawa zna doskonale i która potrafi rozwiązać nawet najbardziej zawikłaną sytuację. Oczywiście adekwatnie do problemów i ich okoliczności, wybranym prawnikiem jest adwokat, notariusz, radca prawny, komornik, syndyk, doradca podatkowy. Prawo jest bowiem niezwykle szeroką dziedziną wiedzy i obejmuje mnóstwo gałęzi. Stąd tak wiele specjalizacji i zawodów prawniczych. Prawnikiem jest bowiem każdy, kto specjalizuje się w prawie. Pod pojęciem tym będą więc wszystkie zawody prawnicze, bez względu na swoją specyfikę.

Wracając jednak do kwestii misji, jaką prawnik pełni, należy podkreślić, że w swojej pracy musi kierować się nie tylko wiedzą, ale także zasadami etyki zawodowej. A ta wymaga, aby przede wszystkim prawnik stał na straży prawa i absolutnie go nie nadużywał. A to niestety wciąż się zdarza. I to właściwie na każdym szczeblu, w każdym zawodzie prawniczym. No, cóż. Mówi się, że najciemniej bywa pod latarnią. I tak samo, prawo niekiedy łamane jest przez tych, którzy na jego straży powinni stać. O służbie obywatelom w takich przypadkach z pewnością mówić nie możemy. Bo to służba raczej własnym interesom.

Ale przecież nie wszyscy prawnicy są tacy sami. Wielu z nich doskonale rozumie swoją misję. Wielu też poza usługami odpłatnymi, świadczy usługi pro bono. Wychodząc do ludzi wypełniają najpełniej swoją misję i dbają o dobre imię zawodu.

Comments Closed

Comments for this post are now closed.